Vydáno k 45.výročí

1. mistrovství Evropy ve sportovní střelbě, 14. - 20. 3. 1971, Most, Meziboří,
vzduchová puška a vzduchová pistole 10+40 ran

Úvodní slovo

Na jaře roku 2016 uběhlo již 45 let od konání prvního Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Jednalo se o vůbec první samostatné ME v disciplinách vzduchová puška a vzduchová pistole 10+40 ran, v kategoriích muži, ženy a junioři. O jeho pořádání rozhodl ustavující kongres ESC (European Shooting Confederation) v Plzni v roce 1969. ME se konalo ve dnech 14. – 20. 3. 1971 ve sportovní hale v severočeském Meziboří.

Celkově se zúčastnili závodníci 16 států (209 sportovců). Připraveno bylo šest sad medailí pro jednotlivce a stejný počet pro družstva. Nejúspěšnějším státem byl SSSR, který vybojoval 8 titulů ME (k tomu 6 stříbrných a 1 bronzovou), dále Polsko, Rumunsko, ČSSR a SRN, Maďarsko, Jugoslávie a Švédsko. Vytvořeno bylo pět nových světových a evropských rekordů, tři byly vyrovnány.

Z našich střelců byla nejlepší Klotylda Tesařová, která zvítězila v kategorii žen ze vzduchové pistole výkonem 378 bodů a velkou měrou přispěla ke 3. místu družstva. Pěkné bylo 5. místo L. Střižíkové v pušce žen, 6. pořadí juniora V. Hyky v pistoli a 7. místo L. Kůrky v pušce mužů.

Celé ME bylo zástupci světové Evropské střelecké federace hodnoceno na výbornou. Oceněna byla i bezchybná práce rozhodčích. Bylo použito terčové zařízení s poloautomatickým provozem konstruktéra Zdeňka Jiříčka z Mostu.

V souvislosti s připravovaným mistrovstvím se urychlilo schválení městského znaku Meziboří, aby jej bylo možno použít na upomínkových předmětech.

Zdroj: webové stránky ČSS, archiv SSK Meziboří, vlastní fotografie a materiály H. Krystyníkové